Comfort-kedjan växer sig starkare - nu åter i Eskilstuna

Publicerad: Jun 23,2010

Sveriges största VVS-installationskedja, Comfort, växer sig större när Rörmontage Harry Malm AB från Linköping och Aquadus VVS AB från Eskilstuna ansluter sig till kedjan. Därmed håller Comfort uppe takten i den planerade expansionen för att bli en allt starkare regional kedja. Comfort-kedjan omsatte cirka 4,2 miljarder 2009.


Sedan Håkan Hedberg tillträdde som VD för Comfort-kedjan i januari 2008 har fokus varit att öka antalet medlemsföretag och att stärka den regionala närvaron. Rörmontage Harry Malm och Aquadus VVS är de två senaste tillskotten – det senare markerar Comforts återtåg i Eskilstuna.

Båda bolagen är tydliga exempel på företag som har en stark profil inom sin region och som under de senaste åren haft en god tillväxt. Rörmontage Harry Malm främst genom arbete med nyproduktion och Aquadus VVS genom arbete åt industriföretag som Outokumpu, Volvo och NCC, men även med flera fastighetsbolag.

"De här två tillskotten är ytterligare ett kvitto på att vi är på rätt väg när det gäller att öka vår regionala närvaro. Båda dessa företag är mycket välskötta och har ett gott renommé inom respektive ort, vilket stärker Comfort-kedjans styrka i stort. Jag ser fram emot att få jobba tillsammans med dem i vår fortsatta gemensamma expansion", säger Håkan Hedberg, VD på Comfort. 

Tillbaka

HITTA RÄTT PÅ COMFORT

KONTAKTA OSS

COMFORT-KEDJAN AB

Elementvägen 6, 702 27 Örebro

Telefon Fax

019 - 77 70 200 019 - 77 70 201

Epost

info@comfort.se

COPYRIGHT © 2010 COMFORT-KEDJAN AB SVERIGE | OM WEBBPLATSEN |